Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Jest to kolejna z książek, które przeczytałem jeszcze w trakcie studiów. Można by wręcz posunąć się do stwierdzenia, że jest to pozycja klasyczna – szczególnie biorąc pod uwagę, że została wydana w 1936 roku (tak jakoś jest, że jak coś jest stare, to wydaje się klasyczne lub więcej warte).

Warto wspomnieć o brytyjskim filmie, który odwołuje się do tytułu książki – Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi (⭐6,1 Filmweb to całkiem nieźle na głupkowatą komedię)

W dużym skrócie – książka traktuje o zachowaniach, które prowadzą do popularności. Nie mam tutaj na myśli współczesnej popularności (szczególnie cyfrowej) ale są tutaj lifehacki na być lubianym. Główna zasada, która temu wszystkiemu przyświeca to:

Don’t be an asshole

Nie bądź dupkiem

To ciekawe, że potrzeba książki, która ten cytat opisuje. Faktem za to jest, że mamy ogromne ilości przykładów pokazujące nam, że właśnie bycie dupkiem w większości przypadków powoli nam osiągnąć sukces – słynny choćby przypadek Steve’a Jobsa, którego postać przybliży nam film opisujący jego osobę. Czy był dupkiem? Tak. Czy osiągnął sukces? Tak.

Czy ta książka sprawi, że osiągniesz sukces? Niekoniecznie. Ale na pewno dzięki niej, będziesz bardziej lubiany przez inne osoby z Twojego otoczenia. A to już całkiem sporo.

Kategorie: PMBA