Wywieranie wpływu na ludzi

Profesor Robert Beno Cialdini w latach 80 wydał książkę, która dalej, po ponad 30 latach, jest jedną z najczęściej czytanych w tematyce wpływu na ludzi. Nie powiedziałbym, że jest to podręcznik, który ma Ci pokazać jak manipulować i zmuszać ludzi do rzeczy, na których Ci zależy. Odnoszę wrażenie, że bliżej jej do ulotki (pomimo tego, że ma ponad 300 stron), która ma Ci pokazać jakie sztuczki sprawdzają się przede wszystkim na Tobie. Ulotki, która ma Ci pomóc się chronić.

Mogę powiedzieć, że ta lektura pomogła mi oszczędzić sporo pieniędzy i czasu – dzięki niej w wielu sytuacjach „sprzedażowych” byłem w stanie rozpoznać zimną, skalkulowaną manipulację zorientowaną na osiągnięcie konkretnego celu i dzięki temu szybko uciąć kontakt – a przecież mogłem ulec wizji nieograniczonych dochodów i zacząć budować swoją własną przyszłość przy pomocy MLM takich jak Amway, FM Group, Herbalife czy OVB (przyznaję, w trakcie studiów szukałem wielu sposobów „jak zarobić a się nie narobić”). Poprzez spotkania i szkolenia MLM możesz właśnie w najbardziej jawnej formie dostrzec część wspominanych przez autora sposobów manipulacji. Tego samego doświadczyć można również na pokazach garnków, magicznych kołder czy maszyny do pozbywania się pasożytów.

Wracając natomiast do książki, Cialdini na osobistych przykładach pokazuje sytuacje, w których obserwował i był poddawany manipulacjom, więc możemy wczuć się w jego rolę i zastanowić się, jak my byśmy się zachowali.

Chcemy wierzyć, że jesteśmy na manipulację odporni, że na nas te sztuczki nie zadziałają, że jesteśmy inteligentniejsi i bardziej świadomi. Naprawdę za takich się uważamy. Nie zmienia to faktu, że są sytuacje, w których pomimo tego ulegamy. Ta książka ma sprawić, żeby takich sytuacji było mniej. W moim przypadku podziałało. Czas i pieniądze, jakie na nią poświęcisz to naprawdę dobrze oprocentowana inwestycja zwracająca się przez całe życie.

Kategorie: PMBA