Program studiów MBA nie ma wyłączności na zaawansowaną wiedzę na temat biznesu: wszystkiego, co potrzebujesz aby odnieść sukces w życiu i pracy możesz nauczyć się sam. Program Personal MBA zawiera najlepsze książki zebrane wyselekcjonowane podczas czasochłonnych poszukiwań. Daruj więc sobie bagatelne pożyczki i spędzanie weekendów na uczelni: możesz uzyskać najwyższej klasy wiedzę na temat biznesu w bardzo prosty sposób, poprzez czytanie książek.

Manifest ten jest najlepszym sposobem na zrozumienie czym jest Personal MBA. Aby przeczytać o 99 najlepszych książkach biznesowych rekomendowanych przez Personal MBA przejdź do sekcji LINK .

 

Czym Jest Personal MBA?

„You wasted $150,000 on an education you coulda got for a buck fifty in late charges at the public library.”

„Wydałeś $150,000 na edukację, którą mogłeś mieć za $1,50 opłat za spóźnione zwroty w publicznej bibliotece.” ? Will Hunting (grany przez Matt’a Damon’a), Buntownik z wyboru

„Self-education is, I firmly believe, the only kind of education there is.”

„Samodzielna nauka, to, jak sądzę, jedyna forma edukacji, jaka istnieje” Isaac Asimov

Personal MBA jest zaprojektowane aby pomóc Ci samemu zdobyć edukację na temat zaawansowanych biznesowych koncepcji. Manifest pokaże Ci, w jakis sposób istotnie zwiększyć swoją wiedzę na temat biznesu w wolnym czasie i niskim kosztem, a to wszystko bez stawiania stopy na sali wykładowej.

Personal MBA jest bardziej elastyczny niż tradycyjny program MBA, nie musisz brać ogromnego kredytu, na rok odejść z firmy w której pracujesz (studia dzienne) lub przez dwa lata pozbyć się wolnych weekendów (studia zaoczne). Po prostu chwyć jedną z polecanych książek, naucz się tak dużo jak potrafisz, porozmawiaj z innymi na temat tego, czego się nauczyłeś i zacznij to stosować w życiu i pracy!

Jeśli jesteś zainteresowany samodzielną edukacją na temat biznesu, Personal MBA to najlepsze miejsce w jakim możesz zacząć.

99 Najlepszych Biznesowych Książek

„Jeśli kupię książkę za 20$ i dzięki niej będę miał jeden dobry pomysł, skorzystałem z najlepszej promocji wszechczasów” – Tom Peters

„Różnica, pomiędzy tym, gdzie jesteś teraz a tym, gdzie będziesz za 5 lat jest w książkach, jakie czytasz” – Jim Rohn

Rdzeniem programu Personal MBA jest lista najlepszych biznesowych książek. Niektóre z nich dadzą Ci narzędzia:procesy i zadania do zastosowania od razu, aby usprawnić swoją pracę i życie. Inne dadzą Ci pomysły: pomocne w  przewidzeniu do czego Ty i Twój biznes jesteście zdolni. Wszystkie ksiązki pokażą Ci mentalne modele: przydante sposoby myślenia o świecie które możesz wykorzystać w różnorodnych sytuacjach.

Lista 99 Najlepszych Książek Biznesowych jest rezultatem setek godzin czytania, poszukiwania, dyskusji i oceniania. Czytając te książki i wprowadzając zdobytą w nich wiedzę w życie, będziesz stopniowo rozwijał swój stopień zrozumienia biznesu oraz zwiększał swoją efektywność w pracy. Każda książka z listy została wybrana w jednym celu : aby zmaksymalizować edukacyjny zwrot z zainwestowanego czasu.  

Dla Sceptyków: Refleksje Na Temat Tradycyjnych Programów MBA

„Jakiekolwiek będą kwalifikacje twoich wykładowców, twoje postępy muszą zależeć głównie od Ciebie. Oni nie mogą myśleć lub pracować za Ciebie, mogą jedynie wskazać Ci najlepszą drogę myślenia i pracy dla ciebie samego. Jeśli zdobędziesz wiedzę, musisz dopasować ją, do dziedziny w jakiej pracujesz.” –Joseph Priestley, otwarcie New College, Londyn, 1794.

Debata na temat wartości tradycyjnych programów MBA jest długa i zawiła a ten manifest nie zamyka tej kwestii.   Coraz więcej badań sugeruje, że programy MBA dostarczają mało wartości w stosunku kosztów bezpośrednich i utraconych korzyści koniecznych do poniesienia aby zdobyć dyplom. Więcej szczegółów a artykule  The End of Business Schools? Less Success Than Meets the Eye, w którym problem przedyskutowany jest kompeksowo. Dla zwięzłości, poniżej krótkie pytania i odpowiedzi „za” i „przeciw” szkół biznesowych:

 • Czy tradycyjny program MBA może Ci pomóc? Tak. Spotkasz wielu wspaniałych ludzi i poznasz kilku profesorów i rekruterów z działów HR, którzy mogą pomóc Ci znaleźć nową pracę. W zamian weźmiesz na siebie spory dług. Jeśli zdecydujesz się na dzienne studia, musisz wziąć pod uwagę koszty utrzymania podczas studiowania oraz brak pensji .
 • Czy tradycyjne programy MBA nauczą Cię czegoś, czego nie możesz nauczyć się sam? Prawdopodobnie nie. Dyskusje w sali wykłądowej mogą być korzystne, jednak program MBA nie przedstawia nic, czego nie można nauczyć się z kilku dobrych książek na dany temat. Wartością tradycyjnych studiów MBA nie jest więc nauka, ale znajomości z rekruterami oraz innymi studentami.
 • Czy tradycyjny program MBA jest wart Twojego czasu i pieniędzy? Niestety, nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli chcesz wdrożyć się w zaawansowane finansowanie korporacji, finanse, analizy ilościowe, komercyjne nieruchomości, konsulting firm z listy Fortune 500, venture capital lub inwestycje bankowe, studia MBA lub studia magisterskie z dziedziny finansów mogą być oczekiwane lub wymagane. W takim przypadku, caveat emptor: jeśli zdecydujesz się uczęszczać do tradycyjnej szkoły biznesu, pewne jest jedynie, że będziesz w długu po uszy przez kilka dekad.

W celu wyjaśnienia, poniżej słowa których nie można powiedzieć o tradycyjnych programach MBA:

 • Program MBA jest całkowicie bezwartościowy i jest stratą czasu i pieniędzy. Jeśli chcesz pracować w firmie z listy Fortune500 w przemyśle, w którym nie masz żadnego doświadczenia, chcesz pracować dla firmy która bezpośrednio nagradza absolwentów studiów MBA wyższymi zarobkami lub większą odpowiedzialnością, lub jeśli Twój pracodawca pokrywa koszty studiów rozpoczęcie studiów MBA ma sens. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub menadżerem średniego szczebla w pracy, którą lubisz, lepiej poświęcić energię i czas na swój własny biznes i uczyć się samodzielnie.
 • Nie nauczysz się niczego użytecznego podczas studiów MBA.  Tak jak w wielu innych życiowych doświadczeniach, to, czego się nauczysz zależy od tego, jak wiele energii i uwagi jesteś w stanie poświęcić programowi. Możesz nauczyć się wielu uzytecznych rzeczy podczas studiów MBA – nie nauczyć się jednak nieczego, czego nie mógłbyś się nauczyć w inny sposób szybciej i taniej i stracisz sporo czasu na rzeczy, które po prostu są nieistotne.
 • Ludzie, którzy zapisali się na studia MBA są głupi. Absolwenci studiów MBA powinni być inteligentnii ambitni. Ironią jest, że najlepiej zapowiadający się kandydaci na studia MBA odniosą sukces również bez dyplomu MBA.

Jakkolwiek to Ty decydujesz czy tradycyjny program MBA jest dla Ciebie odpowiedni, Personal MBA to efektywny i tani sposób na edukację z zakresu wiedzy biznesowej. Nawet jeśli już zapisałes się na studia MBA lub masz dyplom szkoły biznesu, przeczytanie polecanych książek może przynieść Ci wiele korzyści. Wiele studentów studiów MBA należy do aktywnych członków społeczności Personal MBA i zyskali wiele czytając literaturę spoza zakresu ich studiów.

Zanim przejdziesz do listy książek pozwól przedstawić kilka uzasadnionych oczekiwań:

Program Personal MBA…

 • Nie da Ci poświadczenia. Jeśli przeczytasz te książki nie oczekuj łowców głów dobijających się do Twoich drzwi, nie otrzymasz też ładnego dyplomu do powieszenia na ścianie. Otrzymasz jednak wiedzę na temat biznesu porównywalną do ukończonych studiów biznesowych, z korzyścia nie posiadania kredytu. Nie potrzebujesz jednak certyfikatu aby zrozumieć, korzystać lub prowadzić rozmowy na temat zaawansowanych tematów dotyczących biznesu. (Pracodawcę jednak na pewno zainteresuje Twoja wiedza na temat Personal MBA. Jeśli zbudujesz CV w którym pokażesz wiedzę zdobytą dzięki Personal MBA, podczas rozmowy kwalifikacyjnej uzyskasz możliwość udowodnienia ile pracy i poświęcenia kosztowało Cię zdobycie tej wiedzy.)
 • Nie jest samodzielnym przedsięwzięciem. Nie możesz uczyć się o biznesie wyłącznie z książek (lub siedząc na wykładach); musisz zacząć uczyć się poprzez akcję. Nieważne, czy jesteś zatrudniony w firmie, czy budujesz własny biznes, największy rozwój Twojej wiedzy będzie rezultatem bezpośrednich efektów codziennych doświadczeń, które będą niezbędnym kontekstem dla tego, o czym akurat będziesz czytał. Samo czytanie książek nie wystarczy, zastosowanie wiedzy w praktyce jest esencją.
 • Nie jest bezmyślną kopią tradycyjnego programu MBA. Personal MBA zostało stworzone aby przedstawić Ci pakiet głównych zaawansowanych biznesowych koncepcji szybko i efektywnie. Nie zawiera wszystkiego z czym mógłbyś się spotkać w szkole biznesu. Jeśli szukasz szczegółowej analizy cen opcji według modelu Blacka-Scholesa i ich odniesienia do zmienności konkretnych biznesowych pochodnych będziesz bardzo zawiedziony. Personal MBA skupia się na wiedzy którą uznasz za użyteczną w prawdziwym świecie, nie taką, którą wykładowca osobiście uzna za interesującą.
 • Nie jest bezosobowym programem. Znajdziesz więcej na temat samego siebie, kim jesteś, w czym jesteś dobry i jak być bardziej efektywnym w pracy z innymi ludźmi w programie Personal MBA niż w programie standardowej szkoły biznesu. Powód dla którego ten temat się tutaj pojawił: te „miękkie umiejętności” są często dużo bardziej praktyczne i istotniejsze niż wiedza teoretyczna, w dodatku znacząco pomogą Ci w codziennym życiu oraz pracy.
 • Nie jest nieomylnym edukacyjnym objawieniem. Jest całkowicie normalne, jeśli nie zgodzisz się z jedną z wybranych książek lub uznasz, że jakaś istotna książka została pominięta. Możesz śmiało zmienić książkę jeśli uznasz to za konieczne. Jeśli podchodzisz sceptycznie do polecanego tytułu zanim przeczytasz książkę, zachęcam Cię mimo wszystko, żeby spróbować. Jeśli nie zmienisz zdania po kilku rozdziałach, odłóż ją i zacznij czytać coś innego.
 • Nie jest łatwy. Przeczytanie wszystkich książek zabierze Ci sporo czasu, energii. Nie ma żadnego substytutu dla ciężkiej pracy i poświęcenia. Program został stworzony tak, żeby był tak łatwy jak tylko się da, ale do Ciebie należy włożenie energii potrzebnej do nauki.

5 Kryteriów Wyboru Książek do Personal MBA

Są tysiące świetnych książek na temat biznesu i rynków, ale nie każda książka jest odpowiednia dla programu Personal MBA. Oto pięć kryteriów jakimi kierowano się przy wyborze książek do programu:

 • Wartościowa, Zorientowana na Działanie Treść. Czy książka zawiera dużo przydatnych, praktycznych informacji o tym, jak działa biznes, jak dodać wartość i dlaczego materiał w książce jest istotny.Czy książka oparta jest na badaniach, czy na osobistych doświadczeniach? Czy zawiera narzędzia, pomysły i koncepcje które mogą zostać od razy wykorzystane w praktyce?
 • Akceptowalne Poświęcenie Czasu.Czy książka niesie dobrą wartość edukacyjną w stosunku do czasu w nią zainwestowanego? Czy możesz szybko wypunktować najważniejsze treści?
 • Przyjazna Samodzielnemu Uczeniu. Czy książka jest napisana w sposób, który utrzyma zaangażowanie czytelnika? Czy autor zaprezentował materiał efektywnie i czy proces nauki przebiega w przyjemny sposób?
 • Wartość powrotna. Czy ta książka będzie wartościowym żródłem informacji w przypadku szukania informacji w konkretnym temacie? Co da Ci jej ponowne przeczytanie? Czy książka warta jest zachowania na lata?
 • Wszechstronny Zestaw Zasobów. Dla jakiegokolwiek pytania z zakresu biznesu, czy przynajmniej jedna z książek zawiera przydatne wskazówki oraz wgląd w problem?

Każda rekomendowana książka jest wyselekcjonowana z setek potencjalnych kandydatek, bazując na tysiącach godzin poszukiwań i porównań a także na sugestiach i rekomendacjach dużej i zróżnicowanej grupy wolontatiuszy.

Jak stosować Personal MBA

„Wiedza o drodze nie może zastąpić stawianie jednej nogi przed drugą.” – M. C. Richards

Strategia Czytania: Wybierz z listy 2-3 książki, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności w dziedzinach, które najbardziej Cię interesują. Polecam również zgłębienie tematu szybkiego czytania aby zmniejszyć czas poświęcony na przeczytanie kazdej książki. 10 Days to Faster Reading jest świetną lekurą na sam początek (Dla szybkich, wolnych od teoretycznych wywodów praktycznych sposobów polecam How to Read a Book (PDF)  Paul N. Edwards.)

Utrzymaj motywację: Praca nad książkami z Personal MBA z innymi ludźmi jest świetnym sposobem na utrzymanie motywacji. Przez zobowiązanie się do przeczytania i omówienia jednej książki w tygodniu będzie Ci dużo łatwiej zachęcić się do skończenia każdej kolejnej książki. Stworzenie wspierającego środowiska sprawi, że edukacje będzie dużo łatwiejsza , a w dodatku powiększysz siatkę biznesowych znajomości.

Personalizacja: Twoje wymagania będą inne od wymagań innych ludzi, więc personalizacja swojej listy książek jest jak najbardziej prawidłowa. Najlepiej jest przeczytać wszystkie książki z listy, ale nie jest to niezbędne. Dla najlepszych rezultatów skup się na czytaniu książek dzięki którym rozwiniesz wiedzę i umiejętności najbardziej potrzebne dla postępu oraz osiągnięcia celów

 

Manifest spisany przez Josh’a Kaufmann’a

Oryginalna treść znajduje się tutaj – www.personalmba.com/manifesto/